Staff List

Principal: Mr. James Williams
Deputy Principal: Ms. Siobhan Landers
School Roll Number: 72430 H
Tel/Fax: (052) 9156332/9156241/086840077
E-mail: jwilliams@tipperaryetb.ie & slanders@tipperaryetb.ie
Web: www.scoilruain.com 

Staff List

Burke, Sinead
Carpenter, Bridget
Corcoran, Cian
Cornelia, Olive
Corrigan, Sinead
Costigan, Joan
Crowe, Róisín
Cummins,Mary
Cunningham, Adrienne
Dwyer, Breda
Gubbins, Claire
Kearney, Frank
Kennedy, Mary
Kinane, Siobhán
Lenk, Sheila
Maguire, Gerry
McGrath, Mary
McNamara, Leah
Molony, Gráinne
Morris, Sr.Kate
O’Connor, Jane
O’Dwyer, Vincent
O’Keeffe, Flavian
O’Neill, Breeda
O’Neill, Bridget
O’Neill, Margaret
O’Regan, Seán
O’Dwyer, Paul
Ryan, Phil
Ryan, Phiala
Shine, Elaine
Slattery, Róisín
Tobin Gleeson, Paula
Treacy, Gerry
Tobin, Siobhán
White, Paul

Administration Staff
Butler, Lucy

Ancillary Staff
Burke, Kathleen
Griffin, Liam
Hanley, Patsy
O’Dwyer, Patricia

Posts of Responsibility 2017/18

Principal James Williams
Deputy Principal Siobhan Landers
Year Heads
Year Head – 1st Gráinne Molony
Year Head – 2nd Elaine Shine
Year Head – 3rd Seán O’Regan
Year Head – 5th Gerry Treacy
Year Head – 6th Breeda O’Neill
TY Coordinator Siobhán Tobin
LCA Coordinator Paul White
Assistant Principals
Policy Development/SDP Olive Cornelia
Programmes Coordinator Joan Costigan
Special Duties Teachers
Evening Study Breeda O’Neill
Timetable assistant Bridget Carpenter
Uniform Claire Gubbins
Sports Coordinator Francis Kearney
Library Coordinator Mary Kennedy
ICT Coordinator Gerry Treacy
Stock Control/Hurling Scholarship Gerry Maguire
Examination Assistant Vincent O’ Dwyer
SNA Coordinator Margaret O’Neill
Non Post Duties
Special Needs/Learning Support Jane O’Connor
PRO Paul O’Dwyer
JCSP Sinead Corrigan
ASD UNIT
Coordinators Breda Dwyer
DEIS Posts
HSCL Gráinne Molony
SCP Róisín Slattery

Year Heads and Class Teachers 2017/18

First Year

Class Teachers Year Head
1 Galty Phiala Ryan Gráinne Molony
1 Comeragh Róisín Crowe
1 Errigal Gerry Maguire

Second Year

Class Teachers Year Head
2 Barrow Sheila Lenk Elaine Shine
2 Suir Adrienne Cunningham
2 Nore Frank Kearney

Third Year

Class Teachers Year Head
3 Oak Phil Ryan Sean O’ Regan
3 Ash Bridget O’Neill
3 Elm Sinead Corrigan

Transition Year: Siobhan Tobin & Paul O’Dwyer
Leaving Certificate Applied: Paul White
Fifth Year: Gerry Treacy
Sixth Year: Breeda O’Neill
Senior Support Team: James Williams/Siobhán Landers/Joan Costigan